مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

تأثیر محدودیت‌ها بر کاغذ و ورق مقوا

ورق کارتن

با نگاهی به آمار منتشر شده از ظرفیت فروش کشورهای مختلف با این واقعیت مواجه می‌شویم که پنج کشور برتر با بیشترین نرخ رشد مرکب سالانه (CAGR) در ظرفیت تولید خمیر و کاغذ بین سال‌های 2013-2021 شامل لائوس، میانمار، ترکمنستان، ارمنستان و کنیا هستند. این داده‌ها لزوماً به این معنی نیست که این کشورها در مقایسه با سایر کشورها با بیشترین ظرفیت به تولید می‌پردازند بلکه به این معنی است که طی هشت سال گذشته، این کشورها با بیشترین رشد بر اساس ظرفیت‌های تولید قبلی خود مواجه شدند.

CAGR

 

ظرفیت لائوس از سال 2013 تا 2017 ثابت بود تا اینکه در سال 2018 با افزایش مواجه شد. در مقایسه با سال 2013، لائوس بیش از 978000 تن به ظرفیت تولید خود در سال 2021 اضافه کرد این یعنی افزایش 2944 درصدی.

سایر کشورهای ذکر شده در بالا رشد مشابهی را تجربه کردند، به‌طوری‌که میانمار در سال 2021 در مقایسه با سال 2013 + 1037٪، ترکمنستان + 600٪، ارمنستان + 547٪ و کنیا + 435٪ رشد داشتند.

این آمار شاید کمی عجیب باشد و این پرسش در ذهن ما نقش ببندد: چه عواملی بر این رشد تأثیر گذاشته‌اند؟

وقتی نگاه دقیق‌تری به داده‌های روند بیندازیم، کانتینربرد (مقوای راه راه یا همان ورق کارتن) بالاترین درجه ظرفیت اضافه شده در سال 2021 را در چهار کشور از پنج کشوری که مورد بررسی قرار دادیم به خود اختصاص داده است. همان‌طور که در تصویر زیر می‌بینیم، کانتینربرد 59 درصد از ظرفیت تولید بین این پنج کشور را به خود اختصاص داده است. خمیر بازار با 39 درصد پس از آن و سایر گریدها هرکدام کمتر از 5 درصد را به خود اختصاص داده اند.

ظرفیت تولید در سال 2021  در ارمنستان، کنیا، لائوس، میانمار و ترکمنستان

صنعت کاغذ و مقوا در سال 2021

کسانی که صنعت مقوای راه‌راه یا همان ورق کارتن را رصد می‌کنند، این نکته را حتماً در نظر داشته باشند که افزایش چشمگیر تجارت الکترونیک از زمان شروع همه‌گیری باعث شده تا توجه تولیدکنندگان به این محصول با افزایش بسیار چشمگیری مواجه شود. از طرف دیگر توجه بیشتر مشتریان بر محصولات پایدار باعث شده تا سرمایه‌گذاری و تحقیق و توسعه در این صنعت با رشد قابل‌ملاحظه‌ای مواجه شود.
محصولات کاغذی و موادی مانند مقوای راه‌راه یا همان ورق کارتن به مصرف‌کنندگانی که به دنبال انتخاب‌های پایدار هستند کمک می‌کنند تا همسو با راهبری زیست‌محیطی، اجتماعی و ابرشرکتی (ESG)سازمان خود قدم بردارند.

پویایی در حال تکامل بین شتاب فزاینده ابتکارات مرتبط با پایداری و رشد تقاضا برای بسته‌بندی، فرصت بزرگی را برای صنعت تولید ورق کارتن ایجاد کرده است. بااین‌حال، این تنها دلیلی نیست که این کشورها رشد ظرفیت قابل‌توجهی را تجربه کرده‌اند. وقتی به نقشه نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که لائوس، میانمار و ترکمنستان کشورهای همسایه چین هستند و وضع قوانین جدید در چین به این روند دامن زده است.

صنعت کاغذ و مقوا در سال 2021

در سال 2017، چین سیاست کاغذ بازیافت شده (RCP) را اجرا کرد که واردات کاغذهای باطله طبقه‌بندی‌نشده را ممنوع می‌کرد این امر باعث اختلال در و بازارهای جهانی شد. این سیاست باعث تغییر شکل زنجیره تأمین در سراسر آسیا، آمریکا و اروپا شد. این تغییر سیاست تمام جنبه‌ها از جمع‌آوری زباله تا تولید کاغذ را دچار تغییروتحول کرد. چین این ممنوعیت را به‌عنوان تلاشی برای محافظت از منابع زیست‌محیطی و سلامت شهروندان خود در برابر سطوح بالای آلودگی کاغذهای بازیافتی، اجرا کرد.

در نتیجه این قوانین، OCC (ماده اصلی RCP مورداستفاده در تولید ورق کارتن) به‌شدت تحت‌تأثیر قرار گرفت چراکه مجوزهای واردات بسیاری از کارخانه‌های چینی با استانداردهای زیست‌محیطی مطابقت نداشت. در کنار همه این موارد واردات OCC از ایالات متحده و اتحادیه اروپا به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا کرد. سپس در ابتدای سال 2021 واردات OCC چین به طور کامل ممنوع شد که بر حجم کل واردات گریدهای مختلف کاغذ تأثیر داشت. در نتیجه، این امر، فرصت بزرگی را پیشروی بسیاری از کشورهای همسایه برای سرمایه‌گذاری در تجهیزات و ماشین‌آلات موردنیاز برای جبران این ضرر به وجود آورد و باعث جهش عظیمی در تولید محصولات ذکر شده در کشورهای موردنظر ما شد.

پس از بررسی تأثیر ممنوعیت RCP چین بر کشورهای مختلف و CAGR آنها برای ظرفیت تولید خمیر و کاغذ، مهم است که به تعدادی از سؤالات جانبی پرداخته شود:

  • آیا اگر کشورهای دیگر ممنوعیت‌های مشابهی را اعمال کنند، شاهد تکرار این روند خواهیم بود؟
  • این چه تأثیری بر روند صادرات و واردات آینده خواهد داشت؟
  • آیا این کشورها رشد ظرفیت خود را حفظ خواهند کرد؟
  • پنج سال دیگر چه کشورهای دیگری در فهرست «5» تولیدکنندگان برتر قرار خواهند گرفت؟

در چنین صنعت بی‌ثباتی، دسترسی به مجموعه‌داده‌های قوی و بینش‌های عملی برای پیش‌بینی تغییرات بازار مهم است. گروه شرکت‌های پرسال با شناخت بازار و با دارابودن نگرشی نوآور و آینده‌نگر، فرصت‌های جدید را شناسایی کرده و در تلاش است تا با تأمین مواد موردنیاز بازار سهم قابل‌توجه‌تری در این حوزه داشته باشد. جهت تماس با واحد فروش پرسال و کسب اطلاعات تکمیلی از طریق فرم تماس با ما و یا تلفن 02126208312 با دفتر مرکزی گروه شرکت‌های پرسال تماس حاصل فرمایید.

 

 

 

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *