مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

راه حل های بسته بندی قابل بازیافت و قابل استفاده مجدد

چاپ و بسته بندی

فدراسیون اروپایی تولیدکنندگان ,ورق و کارتن (FEFCO) مجموعه ای از سه مطالعه علمی را منتشر کرده است که راه حل های بسته بندی قابل بازیافت و قابل استفاده مجدد را مقایسه می کند.

این مطالعات نقش اساسی بسته‌بندی پایدار را در چارچوب قرارداد سبز اتحادیه اروپا برجسته می‌کند، و دریافته است که بسته‌بندی بازیافتی اغلب محافظت بهتری از محیط زیست نسبت به استفاده مجدد دارد و به این نتیجه رسید که راه‌حل‌های بسته‌بندی باید بر اساس مورد به مورد انتخاب شوند.

در سال های اخیر، انگیزه قابل توجهی برای افزایش استفاده مجدد از بسته بندی وجود داشته است زیرا به سبزترین گزینه تبدیل شده است. پروژه های FEFCO تأثیر زیست محیطی بسته بندی های قابل بازیافت و قابل استفاده مجدد را در بازارهای مختلف و کاربردهای بسته بندی ارزیابی کردند.

این مطالعات شامل یک ارزیابی چرخه زندگی مقایسه ای در مورد حمل و نقل میوه ها و سبزیجات تازه، یک تجزیه و تحلیل نقطه داغ زنجیره ارزش تجارت الکترونیک و یک کاغذ سفید است که دیدگاهی انتقادی در مورد بازیافت بسته بندی و استفاده مجدد در اقتصاد دایره ای اروپا ارائه می دهد. این مطاعات توسط یک مشاور مستقل و یک موسسه تحقیقاتی انجام شده و توسط هیئتی متشکل از سه کارشناس مستقل مورد بررسی قرار گرفتند.

ارزیابی چرخه حیات (LCA) حمل و نقل یک تن میوه و سبزیجات تازه را که در مسافت 840 کیلومتری با استفاده از جعبه‌های کارتن قابل بازیافت یا جعبه‌های پلاستیکی قابل استفاده مجدد (RPC) سفر می‌کردند، مقایسه کرد.
پانزده دسته تاثیر ردپای محیطی برای هر یک از راه حل های بسته بندی با استفاده از پایگاه های داده تاسیس شده، داده های صنعت و ادبیات علمی موجود مورد ارزیابی قرار گرفت. این مطالعه بر اساس استانداردهای ISO 14040 و ISO 14044 انجام شده است.

LCA نشان داد که بسته‌بندی‌های کارتنی قابل بازیافت از جعبه‌های پلاستیکی قابل استفاده مجدد در 10 دسته از پانزده دسته بهتر عمل می‌کنند.
برای دسته بندی تغییرات آب و هوایی، تاثیر جعبه کارتنی 28 درصد کمتر از پلاستیک قابل استفاده مجدد است.

این مطالعه همچنین نشان داد که پلاستیک قابل استفاده مجدد باید حداقل 63 چرخش را انجام دهد تا عملکرد بهتری نسبت به جعبه های کارتنی داشته باشد.
تجزیه و تحلیل حساسیت، که اثرات زیست محیطی بسته بندی را به محض تغییر پارامترها در سناریوهای مختلف ارزیابی کرد، نتایج مشابهی را نشان داد، با عملکرد کارتن در 13 از 14 سناریو.

تجزیه و تحلیل نقطه داغ بر تحویل اقلام شخصی کوچک در اروپا از طریق زنجیره تامین تجارت الکترونیک متمرکز شد. با استفاده از 48 مطالعه علمی موجود، این تجزیه و تحلیل مراحل چرخه زندگی یا “نقاط داغ” را شناسایی کرد که بیشترین تأثیر زیست محیطی بسته بندی را به خود اختصاص می دهد.

نقطه شماره یک شناسایی شده، تعداد واقعی استفاده از راه حل های چندگانه بود، که تشخیص آن دشوار است زیرا اطلاعات رسمی در این مورد تا حد زیادی در دسترس نیست. اساسا، دستیابی به بیشترین تعداد چرخش ممکن، عامل کلیدی برای بسته بندی قابل استفاده مجدد برای کاهش تأثیر آن بر محیط است.

مرحله دوم چرخه حیات کلیدی مربوط به پارامترهای لجستیکی است، مانند ذخیره سازی و فاصله حمل و نقل. پیچیدگی زنجیره‌های تامین تجارت الکترونیک هنوز به طور کامل درک نشده است، به این معنی که تأثیر بالقوه زیست‌محیطی آن‌ها اغلب بیشتر از حد انتظار است. سومین نقطه داغ، درصد مواد بازیافتی استفاده شده در بسته بندی است. متأسفانه، و مشابه اولین نقطه داغ، داده های دقیق در مورد محتوای بازیافتی بسته بندی های پلاستیکی قابل استفاده مجدد غیرقابل دسترس باقی مانده است.

سومین و آخرین مطالعه پروژه بررسی جامعی از بحث بازیافت بسته بندی در مقابل استفاده مجدد ارائه کرد. کاغذ سفید بر اهمیت عملکرد بسته بندی و در عین حال بهبود پایداری آن تاکید می کند. بهترین راه برای اطمینان از این موضوع، معرفی مفهوم بسته بندی «مناسب برای هدف» برای همه مواد است.

این مقاله همچنین نتیجه‌گیری می‌کند که هم راه‌حل‌های بسته‌بندی قابل بازیافت و قابل استفاده مجدد باید به طور فزاینده‌ای از منظر پایداری و کمتر از منظر پیشگیری از ضایعات مورد توجه قرار گیرند، و پیشنهاد می‌کند که سلسله مراتب زباله‌های موجود برای بازتاب بهتر تفکر چرخه زندگی تغییر یابد. مطالعات موجود نشان می‌دهد که بهترین انتخاب واضح در هنگام انتخاب بین راه‌حل‌های بسته‌بندی قابل بازیافت و قابل استفاده مجدد وجود ندارد، زیرا نتایج به طور قابل‌توجهی بر اساس مورد به مورد متفاوت است.

دستورالعمل آتی بسته بندی و ضایعات بسته بندی باید صنعت را از طریق گذار سبز حمایت کند تا بسته بندی پایدارتر و دایره ای تر شود. برای دستیابی به یک بازنگری معتبر و واقعی در این قانون، اهداف و اقدامات تعیین‌شده باید بر اساس شواهد علمی باشد تا اطمینان حاصل شود که هر برنامه بسته‌بندی برای محافظت از محصول و محیط‌زیست مناسب‌تر است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *