مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

صنعت کاغذ اتحادیه اروپا و بحران کرونا

صنعت کاغذ و مقوا در اتحادیه اروپا

مقدمه ای بر صنعت کاغذ در اتحادیه اروپا

بر اساس گزارش جدید کنفدراسیون صنایع کاغذ اتحادیه اروپا (Confederation of European Pulp and Paper Industries)، همه گیری COVID روندهای منفی و مثبت موجود در بسته بندی های کاغذی را تسریع کرده است.

با کند شدن رشد اقتصادی اتحادیه اروپا و اعمال محدودیت های ناشی از گسترش کرونا، مصرف کاغذ و مقوا در اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال ۲۰۱۹ با کاهشی ۵٫۳ درصدی مواجه شد و به مجموعا ۷۱ میلیون تن رسید.

کنفدراسیون صنایع کاغذ اروپا (CEPI) یک انجمن پاناروپایی است که نماینده صنعت کاغذ و الیاف جنگلی است. CEPI از طریق 18 انجمن ملی خود، 495 شرکت را تحت عضویت خود درآورده است که بیش از 900 کارخانه تولید خمیر و کاغذ را در سراسر اروپا تحت پوشش قرار داده است که کاغذ، مقوا، خمیر کاغذ و سایر محصولات مبتنی بر زیستی را تولید می کنند. CEPI نماینده 22 درصد از تولید جهانی و 81 میلیارد یورو گردش مالی سالانه در اقتصاد اروپا است و بیش از 175000 نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم با این مجموعه در ارتباط کاری هستند.

بر اساس گزارش این بنیاد کشورهای عضو این مجموعه، مجموعا ۸۵٫۲ میلیون تن کاغذ و مقوا تولید کرده اند که در مقایسه با سال 2019 با کاهشی ۴٫۸ درصدی مواجه شده است. این روند نزولی در بسیاری از نقاط دیگر جهان مانند ایالات متحده ، ژاپن ، برزیل و کانادا نیز گزارش شده است.

با وجود کند شدن اقتصاد اروپا و اعمال محدودیت های بهداشتی در سال 2020، اکثر کارخانه های تولید کاغذ و فراورده های سلولزی با کمترین اختلال به فعالیت خود ادامه دادند اما باید این نکته را در نظر داشت که کاهش سطح تقاضا باعث شد تا سرعت تولید و میزان تولید با کاهش محسوسی مواجه شود.

در سال ۲۰۲۰ ،همه گیری کرونا کاهش ساختاری تولیدات سلولزی را تسریع کرد اما تولید گریدهای بسته بندی و همچنین کاغذهای بهداشتی و خانگی را افزایش داد. بر اساس گزارش CEPI، تقاضای ناشران، دفاتر و چاپ تجاری به طور چشمگیری کاهش یافته است.

در مقابل ، کاغذ بسته بندی و تخته ، و همچنین تولید کاغذ بهداشتی و خانگی ، به ترتیب ۲٫۱ و ۳٫۱ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است، در حالی که میزان تولید کاغذ و تخته مخصوص تقریبا ثابت مانده است.
تقاضا برای کاغذ و مقوای بسته بندی نیز با افزایش استفاده از کانال های تجارت الکترونیکی مربوط به بحران بهداشتی تسریع شد.

مصرف خمیر کاغذ و کاغذ و مقوا نیز تحت تأثیر کند شدن رشد اقتصادی و کاهش تولید کاغذ و تخته ۶٫۴ درصد کاهش یافته است. کل تولید خمیر کاغذ ۴٫۷ درصد کاهش یافت در حالی که خروجی خمیر کاغذ در بازار بدون تغییر باقی ماند.

صادرات خمیر کاغذ در بازار ۲٫۸ درصد رشد کرد ، در حالی که صادرات کاغذ و مقوا ۳٫۱ درصد کاهش یافت که این میزان کمتر از تولید و واردات (-۴٫۵ درصد) است. با نگاهی به خمیر کاغذ و کاغذ و تخته بازار متوجه می شویم که سهم تولید این صنعت برای صادرات به اوج جدیدی رسیده است: ۲۶ درصد در سال ۲۰۲۰٫
علیرغم همه گیری همه گیر در دسترس بودن و کیفیت کاغذ برای بازیافت در سراسر ۲۰۲۰ ، نرخ بازیافت اروپا ۱٫۴ درصد افزایش یافت و در سال ۲۰۲۰ به ۷۳٫۹ رسید.

با نگاهی به پیشرفت های صورت گرفته از سال ۱۹۹۸ (آغاز  تعهد داوطلبانه در اعلامیه اروپایی بازیافت کاغذ) بازیافت ۴۰ درصد یا ۱۶٫۰ میلیون تن افزایش یافته است.

طبق گزارشات ، انتشار CO2 مستقیم از صنعت کاغذ اروپا در سال ۲۰۲۰ ۷٫۱ درصد کاهش یافته است ، که به گفته CEPI، عمدتا به دلیل کاهش فعالیت ها و همچنین تلاش های مداوم صنعت برای کربن زدایی است.

در نتیجه ، انتشار CO2 خاص (به ازای هر تن محصول) در سال۲۰۲۰ با کاهشی ۳٫۱ درصدی مواجه شد. از نظر مصرف انرژی، ۶۲٫۲ درصد از مصرف سوخت ظاهراً بر اساس انرژی تجدیدپذیر بوده است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *