مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

اهمیت خلاقیت در بسته‌بندی: غیرقابل اغماض، غیرقابل انکار

بسته‌بندی یک محصول، باید بتواند علاوه بر اطلاع‌رسانی، زیبایی و معرفی، نقش تبلیغاتی و بازاریابی را نیز برای محصول ایفا کند.

خلاقیت یک فرایند ذهنی است که شامل تولید ایده یا مفاهیم جدید و یا ایجاد ارتباط های تازه بین ایده ها و مفاهیم موجود، می شود.

از دیدگاه علمی، محصولات یک تفکر خلاق (که گاهی تفکر واگرا نیز خوانده می‌شود)، معمولاً دارای ابتکار و تناسب و اقتضاء هستند. از دیدگاه عام و روزمره، خلاقیت صرفاً عمل ساختن چیزی جدید محسوب می‌شود.

یکی دیگر از تعاریف خلاقیت فرایند شکستن پیش‌فرض‌ها و انگاشت‌هاست. بسیاری از ایده‌های خلاقه وقتی شکل می‌گیرند که فرد عقیده‌هایی که از قبل در ذهنش تشکیل شده بود را دور می‌اندازد و تصمیم می‌گیرد که راه و روشی جدید که به نظر می‌رسد دیگران به آن فکر نکرده‌اند را به کار گیرد.

طی بررسی‌های به‌عمل‌آمده، زیبایی و خلاقیت و نوآوری در طراحی و بسته‌بندی باعث جذابیت کالا می‌شود و چشم هر بیننده‌ای را جذب خود می‌کند، موضوعی که از ابعاد گوناگون قابل‌بحث و بررسی است.

استفاده از خلاقیت و به‌وجودآوردن یک بسته‌بندی با طراحی زیبا تضمین‌کننده فروش و جذب مصرف‌کننده است. در ادامه به تعدادی از خلاقیت در طراحی گرافیک و بسته‌بندی در ذیل توجه کنید که خود گویای همین امر است.

اجرا طراحی گرافیکی در بسته‌بندی یک محصول، باید بتواند علاوه بر اطلاع‌رسانی، زیبایی و معرفی، نقش تبلیغاتی و بازاریابی را نیز برای محصول ایفا کند.

 طرح هر بسته می‌تواند به طور مستقل مانند یک بروشور، پوستر و استند عمل کند. یعنی چنان کامل و جذاب و از روی آگاهی طراحی شده باشد تا بتواند خریداری را که محصول را نمی‌شناسد و در مورد آن اطلاعات کافی ندارد، ترغیب به خرید کند.

به بیان دیگر یک طراحی گرافیکی موفق برای بسته‌بندی باید خود، محصول خود را بفروشد. پس طراحی و گرافیک یک بسته باید اطلاع‌رسانی پویا و اعتمادپذیری داشته باشد.

از سوی دیگر ایجاد هویت ایرانی از طریق بسته‌بندی کالا را داشته باشد و دارای ویژگی نوآوری، خلاقیت، تحلیل آور و ایده‌دهنده باشد که متأسفانه این موضوع در ایران همچنان مورد توجه قرار نگرفته و به همین خاطر خسارات فراوان مالی در بخش‌های مختلف به بار آمده و می‌آید.

امروزه از مهم‌ترین فاکتورهای فروش و موفقیت در بازار تجاری توجه به هنر طراحی و بسته‌بندی است. اهمیت این شاخه از هنر گرافیک تا بدان‌جا است که در برخی از کشورها که تولیدکننده نیستند، تنها یک طراحی خوب بسته‌بندی برای کالاهای وارداتی، نام آن کشور را در زمره تولیدکنندگان کالا و در نهایت صادرات آن قرار می‌دهد. نمونه بارز این موضوع در ارتباط با زعفران ایران اتفاق افتاده، زعفران از ایران به‌صورت فله خریداری می‌شود و در کشور اسپانیا در بسته‌بندی‌های مدرن و خلاق به جهان عرضه می‌گردد و شما با مراجعه به یک سوپرمارکت به‌راحتی با نام‌آشنای زعفران اسپانیا که اکنون برندی بزرگ در سراسر اروپا شده مواجه خواهید شد!

این به معنای آن است که جهان امروز تنها تشنه تولید کالا نیست؛ بلکه این تولید هنر است که چرخه‌های اقتصادی را به حرکت درمی‌آورد.

بسته‌بندی و طراحی نامناسب، پایین‌بودن کیفیت و ابتدایی بودن بسته‌بندی کالاهای ایرانی، ایران را به کشور تک‌محصولی در صادرات تبدیل کرده است.

به‌خاطر بسپارید که طراحی و گرافیک بسته‌بندی یکی از مهم‌ترین دست‌افزارهای بازاریابی است و اثربخشی آن بستگی به انتخاب بازار موردنظر  جامعه‌شناسی و عوامل پیرامونی منطقه دارد.

چرا طراحی بسته‌بندی خوب اهمیت دارد؟

به فروش محصول شما کمک می‌کند

با افزایش فروش آنلاین، بسته‌بندی به بخشی جدایی‌ناپذیر از تجربه خرید تبدیل می‌شود. در واقع، 40 درصد از مشتریان می‌گویند که تنها در صورتی محصولی را می‌خرند که در یک بسته‌بندی کادو مانند و درجه یک عرضه شود.

در کنار عملکرد، بسته‌بندی خلاقانه به فروش محصولات کمک می‌کند. کنجکاوی مشتریان را به خرید آنها تبدیل می‌کند و مشتریان یکباره را به مشتریان وفادار تبدیل می‌کند.

ذهنیت مشتریان از شما را مثبت‌تر می‌کند

طراحی بسته‌بندی عالی می‌تواند یک تجربه مثبت برای مشتریان شما ایجاد کند؛ بنابراین جای تعجب نیست که هرچه طراحی بسته‌بندی به‌یادماندنی‌تر باشد، مشتریان احتمال بیشتری دارد که برند شما را در ذهن نگه دارند.

توسعه برند

بسته‌بندی شما راهی مؤثر برای نمایش برند شماست. منسجم نگه‌داشتن طراحی شما در لوگو، بسته‌بندی و وب‌سایت  یک راه مطمئن برای این است که مشتری، برند، ارزش‌ها و هدف شما را بشناسد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *