مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
2

بسته‌بندی لوازم آرایشی

بسته‌بندی لوازم آرایشی

اصطلاح بسته‌بندی لوازم آرایشی برای بسته‌بندی اولیه و ثانویه عطرها و محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود. محصولات آرایشی و بهداشتی موادی هستند که برای پاک‌سازی، زیباسازی و جذابیت ظاهری فرد مورداستفاده قرار می‌گیرند.

بسته‌بندی لوازم آرایشی توسط یک مجموعه از قوانین بین‌المللی تنظیم می‌شوند که عمدتاً توسط سازمان بین‌المللی استاندارد و یا مقررات ملی یا منطقه‌ای مانند اتحادیه اروپا یا FDA تبیین و تنظیم می‌شود. بازاریابان و تولیدکنندگان محصولات آرایشی باید از این مقررات پیروی کنند تا امکان عرضه محصولات آرایشی و بهداشتی در بازار برای آنها فراهم شود.

هدف از بسته‌بندی لوازم آرایشی و بهداشتی

علل مختلفی درباره ضرورت نیاز به بسته‌بندی لوازم آرایشی و بهداشتی مطرح می‌شود که همه این علت‌ها باید در نهایت آرامش خیال و حفاظت لازم را برای مشتری فراهم آورد.

هدف اصلی از بسته‌بندی لوازم آرایشی محافظت از محصول در زمان نگهداری یا حمل‌ونقل است. بسته‌بندی باید محصول را از خراب‌شدن محافظت کند و به حفظ کیفیت آن کمک کندو در نهایت به‌عنوان بخشی از برنامه بازاریابی یک محصول،  زیبایی و جذابیت بصری مناسبی را نیز داشته باشد.

ظرف همچنین باید دارای برچسب‌هایی باشد که به‌صورت خوانا اطلاعات اولیه محصول و سازنده را نشان دهد. این برچسب‌ها شامل اطلاعات تماس، مواد تشکیل‌دهنده، تاریخ انقضا، هشدارها و دستورالعمل‌ها است. برچسب‌ها نه‌تنها محصولات و منشأ آنها را مشخص می‌کنند، بلکه اطلاعاتی از نحوه استفاده از محصول را نیز با مشتری به اشتراک می‌گذارد.

در عرف صنعت چاپ و بسته‌بندی، نحوه بسته‌بندی محصول باید به صورتی باشد که عمر مفیدی به محصول بدهد و دوام آن در برابر باز و بسته‌شدن‌های مکرر پایدار بماند و در نهایت، محصول  برای مصرف انسان ایمن باقی بماند. به‌عبارت‌دیگر، ظرف باید محصول را در برابر آلودگی، گردوغبار و میکروب محافظت کند.

زیبایی‌شناسی ظرف بسیار مهم در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا بسته‌بندی مناسب در انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی بسیار مهم است و استفاده از بسته‌بندی مناسب در بازاریابی این محصولات بسیار مهم است.

حفاظت

هدف اصلی از بسته‌بندی محصول باید به صورتی باشد  که در فرایندهای انبارش، حمل و نقل و جابجایی تخریب نشود. تخریب و آسیب می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود که از آن می توان به علل بیولوژیکی، شیمیایی، حرارتی، آسیب های ناشی از تشعشع و آسیب های ناشی از فعل و انفعالات انسانی، منابع الکتریکی یا فشاراشاره کرد.

بسته‌بندی علاوه بر محافظت از محصول، نقش مهمی در بازاریابی محصولات آرایشی و بهداشتی دارد. درحالی‌که کیفیت محصول یک عامل اصلی در موفقیت محصول است، بسته‌بندی آن باید جذاب باشد؛ زیرا زیبایی جوهره بازاریابی است. یکی از کلیدهای موفقیت در بسته‌بندی جذاب، استفاده هنرمندانه از رنگ‌هاست.

ایجاد آگاهی از برند

بسته‌های لوازم آرایشی نه‌تنها باید زیبایی را تداعی کنند، بلکه باید به آگاهی از برند نیز منجر شود. ازآنجایی‌که بسته‌بندی اولین تصویری است که مصرف‌کننده با آن مواجه می‌شود در شکل‌گیری تصورات فرد در مورد محصول بسیار تأثیرگذار است چرا که بخشی از ایجاد آگاهی از برند مرتبط کردن آن با احساسات است.

اطلاعات محصول

اطلاعات محصول به مصرف‌کنندگان در مورد ماهیت آن، نحوه استفاده از آن و مواد تشکیل‌دهنده محصول توضیح می‌دهد. اطلاعات درج شده بر روی بسته‌بندی محصول همچنین اطلاعاتی در مورد شرکت تولیدکننده، تاریخ تولید و انقضا و نیز طریقه مصرف محصول را با مشتری به اشتراک می‌گذارد.

دقت اطلاعات

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های مقررات در مورد درج اطلاعات محصول، دقیق بودن این اطلاعات است. اگرچه FDA منابع لازم برای بازرسی تمام محصولات آرایشی و بهداشتی موجود در بازار را ندارد، اما می‌تواند جریمه‌هایی را برای تخلفات مختلف مربوط به بسته‌بندی و برچسب‌گذاری صادر کند. این مسئولیت سازنده است که مطمئن شود محصولش برای مصرف عمومی ایمن است.

پرهیز از اطلاعات گمراه‌کننده

هیچ یک از اطلاعات، از جمله نام و آدرس، نباید گمراه‌کننده باشد. کلمات را فقط در صورتی می‌توان مخفف کرد که مشخص باشد چه چیزی را نشان می‌دهند. تمام متن باید به‌وضوح روی بسته‌بندی چاپ شود. بسته‌های کوچک‌تری که خواندن متن در آنها بسیار دشوار است باید دارای برچسب‌هایی با متن خوانا باشند.

فهرست مواد تشکیل‌دهنده

مواد تشکیل‌دهنده باید به ترتیب خاصی با اولویت موادی که 1% یا بیشتر از حجم را تشکیل می‌دهند، فهرست شوند.

بسته‌بندی چندلایه

بسیاری از اوقات محصولات آرایشی و بهداشتی در چندلایه بسته‌بندی می‌شوند. هر زمان که تشخیص آن برای مصرف‌کننده دشوار باشد، تعداد واحدها باید روی بسته بیرونی ذکر شود و باید حاوی جزئیاتی در مورد نحوه استفاده از محصول و هشدارهایی در مورد اقداماتی که در صورت سوءاستفاده از آن انجام شود، باشد. ضروری است که محصول از عوامل محیطی مانند کپک و باکتری محافظت شود.

بسته‌بندی باید به‌اندازه کافی برای محافظت از خواص مکانیکی، حرارتی، بیولوژیکی و شیمیایی محصول مناسب باشد. همچنین باید در برابر آسیب‌های ناشی از دست‌کاری انسان و تشعشعات مقاومت کند.

بسته‌بندی لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران

بسته‌بندی لوازم آرایشی و بهداشتی در ایران از پیشینه زیادی برخوردار نیست؛ اما به دلیل وجود دستگاه‌های پیشرفته و با استانداردهای جهانی، بسته‌بندی این محصولات عمدتاً دارای کیفیت بسیاری خوب و متناسبی هستند. این نوع بسته‌بندی در ایران بیشتر با بهره‌گیری از مقواهای بهداشتی تحت عنوان مقوای ایندربورد (FBB) صورت می‌پذیرد. مقوای ایندربورد علاوه بر داشتن کیفیت بسیار خوب، از دوام و چاپ‌پذیری بالایی نیز برخوردار هستند و عمدتاً به‌عنوان بسته‌بندی ثانویه محصولات در صنایع دارویی و آرایشی بهداشتی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

گروه شرکت‌های پرسال به‌عنوان واردکننده عمده این نوع مقوا، در تلاش است که با ایفای نقش فعال در تأمین این کالا سهم پررنگ‌تری از بازار این محصول را به خود اختصاص دهد. واحد فروش کاغذ، مقوا و فراورده‌های سلولزی پرسال آماده پاسخگویی به پرسش‌ها و پیگیری سفارش‌های شما است. جهت کسب اطلاعات تکمیلی با دفتر مرکزی پرسال به شماره 02126208312 در ارتباط باشید.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 1. سید رضا عباسی (پک لند) گفت:

  سلام واسه بسته بندی فقط از مقوای FBB استفاده میشه یا اینکه می تونیم از انواع دیگری از مقوا هم استفاده کنیم؟

  1. وقت بخیر.
   اصولا برای بسته بندی آرایشی و بهداشتی از مقواِ FBB استفاده می شود. اما ممکن است بر حسب نیاز و نوع محصول از سایر محصولات نیز استفاده شود.