مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

پنج حقیقت جالب در مورد کاغذ

پنج حقیقت جالب در مورد کاغذ

پنج حقیقت جالب در مورد کاغذ

آیا می‌دانستید که اولین کارخانه کاغذ در آمریکا توسط ویلیام ریتنهاوس در نزدیکی ژرمن تاون، فیلادلفیا در سال 1690 تأسیس شد؟ یا اینکه کاغذ فقط از چوب درخت تولید نمی‌شود؛ بلکه می‌توان آن را از هر ماده الیافی از جمله کتان، پنبه، باگاس، نی، ساقه ذرت، کنف، بامبو، و… تولید کرد.

در این پست ما به معرفی 5 حقیقت جالب از کاغذ می‌پردازیم.

1.کاغذ یک راز مخفی

شاید تعجب کنید که بدانید اولین کاغذ از مواد بازیافتی تهیه شده است. درحالی‌که امروزه کاغذ در سراسر جهان استفاده می‌شود، چینی‌ها تا صدها سال پس از اختراع، راز ساخت این ماده را مخفی نگه داشتند. در آن زمان از طومارهای ابریشم برای نوشتن کتاب استفاده می‌شد که مقرون‌به‌صرفه نبود؛ بنابراین، یکی از مقامات دربار سلطنتی چین راهی برای تهیه کاغذ از پارچه‌های کهنه و تورهای ماهیگیری کشف کرد.

2. اوریگامی

هنر تا کردن کاغذ، اوریگامی، در قرن ششم در ژاپن اختراع شد، اما به دلیل استفاده از این هنر برای اهداف تشریفاتی کمتر در میان مردم شناخته شده بود. بیش از 1000 سال بعد در قرن هفدهم، اوریگامی به‌سرعت در بقیه جهان محبوبیت یافت.

3. پاستل و زغال‌چوب ماهیت این کاغذ را آشکار می‌کند

کاغذ دندان دارد! یا به عبارت دقیق‌تر، دندانه دارد. دندانه یک کاغذ یک برجستگی سطحی است که درجه سختی و یا صاف بودن کاغذ را نشان می‌دهد. این امر بر ظاهر کاغذ و نحوه استفاده یک هنرمند از کاغذ یا انتخاب کاغذ تأثیر می‌گذارد. فرایند پردازش و تولید کاغذ میزان دندانه‌های آن را تعیین می‌کند.

4. کاغذ وزنی هم دارد.

کاغذ سنگین‌تر می‌تواند مواد مرطوب بیشتری مانند آبرنگ یا اکریلیک را به خود بگیرد، درحالی‌که کاغذ سبک‌تر (مانند کاغذ روزنامه) مقدار زیادی علامت‌گذاری و پاک‌کردن را تحمل نمی‌کند، اما برای اسکچ عالی است.

5. کاغذ به  عنوان یک هنر

کاغذ فقط وسیله‌ای برای زغال‌چوب، جوهر یا آبرنگ نیست، بلکه می‌تواند یک هنر نیز باشد. آثار هنرمند معاصر یولیا برودسکایا را می‌توان در سرتاسر جهان با مشتریانی مانند Target، Sephora و New York Times مشاهده کرد! او با استفاده از تکنیکی به نام quilling، طرح‌های پیچیده و اشکال چرخشی رنگ را از طریق تصاویر تمام کاغذی خود ایجاد می‌کند تا تأثیرگذاری تبلیغاتی خیره‌کننده‌ای ایجاد کند.

کاغذ بخشی از زندگی ما است که ممکن است زیاد به آن فکر نکنیم، اما برای هنرمندان و هنردوستان نه‌تنها یک رسانه با تنوع بی‌اندازه است، بلکه می‌تواند منبعی برای شیفتگی و جذب افراد باشد.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *