مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

باد انقلاب صنعتی چهارم به کشتی صنعت چاپ وزیده است

انقلاب صنعتی چهارم

انقلاب‌های صنعتی طی قرن‌ها نیروی محرکه تغییر و تحولات جهانی بوده‌اند و تردیدی نیست که این انقلاب‌ها با سرعت و شتاب بیشتری به تحولات در آینده دامن خواهند زد. چاپ نیز به‌عنوان یک صنعت باید به راه خود در آینده ادامه دهد؛ ولی برای اینکه بتواند موفق شود باید به فرایند تحول به دیده یک سفر بنگرد و انتظار نداشته باشد که همه کارها را یک‌باره انجام داده و بلافاصله به مقصد برسد.

پیش‌زمینه

به‌کارگیری و نتایج حاصله از صنعتی‌شدن نولید کالا را به‌خوبی می‌توانیم پیرامون خودمان مشاهده کنیم. در برخی موارد حتی شاهد ورود به عرصه صنعت 0/5 (0/5i) نیز هستیم. انقلاب‌های صنعتی قرن‌ها است به‌عنوان نیروی محرکه تغییرات و دگرگونی‌های اجتماعی عمل کرده‌اند. برخی از توسعه و رشدهایی که حاصل این انقلاب‌ها بوده، جان انسان‌ها را نجات داده است و برخی دیگر زیست‌بوم‌های کره زمین را دچار اخلال کرده است. بااین‌حال در یک نکته تردیدی وجود ندارد، تغییر همیشگی است و با شتاب بیشتر و فزاینده‌ای در سال‌های پیش رو رخ خواهد داد.

پرسشی که فعالان صنعت چا  و ارائه دهندگان خدمات بسته بندی باید از خود بکنند این است که تأثیر این تغییرات برای کسب و کار آن ها چیست؟ و اینکه چگونه می توانند از فرصت هایی که پیش روی آنهاست استفادها نمایند؟ این کار معمولاً توسط رابط های برنامه نویسی کاربردی یا API (Application Programming Interfaces) انجام می شود. API در واقع یک واسطه نرم افزاری است که به دو برنامه اجازه می دهد با یکدیگر صحبت کنند: این فرمت های باز داده ها شامل JDF/JMF, JSONk, XML همراه با مجموعه ای از فرمت های ویژه و مختص تصاویر می شود.

با پیوند این سیستم‌های گوناگون و غیرمرتبط به یکدیگر و تعیین نوع جریان داده‌ها (Mapping) شما می‌توانید فایل تولید و دستورالعمل‌های پایین‌دستی را وارد ماشین چاپ و سیستم‌های تکمیلی کنید و از این طریق کل فرایند تولید را به‌صورت اتوماتیک انجام دهید. از سوی دیگر شما می‌توانید داده‌ها را از هرکدام از این ماشین‌های چاپ و تکمیلی بیرون بکشید و وارد بخش‌های بالادستی (از جمله پیش از چاپ) کنید تا از این طریق بتوانید داده‌های مربوط به فرایند تولید را جمع‌آوری کرده و با استفاده از ماژول‌های نرم‌افزاری مناسب روی عملکرد تجهیزات خود برای تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و یا دیگر شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) نظارت کنید.

شاخص‌های کلیدی عملکرد (Key Performance Indictors) معیارهای قابل‌اندازه‌گیری هستند که میزان دستیابی به اهداف از پیش تعیین شده را نشان می‌دهند.

بسیاری از سازندگان سخت‌افزار، سیستم‌های گردش کار نیز ارائه می‌کنند که می توانند ارتباط داده ها را بین تجهیزات و سیستم های مختلف تولیدی تسهیل کنند. شرکت هایی چون هایدلبرگ، HP ، EFI، کانن و دیگران این نوع سیستم های گردش کار را ارائه می دهند با این حال این سیستم ها بیشتر مختص کاربردها و اپلیکیشن-های ویژه تجهیزات خود این شرکت ها طراحی و ساخته شده اند. راه حل ها و سیستم های گردش کار مستقلی که اصطلاحا به آن ها Agnostic (لاادری) می گویند نیز توسط شرکت هایی چون Enfocus، اسکو و دیگران نیز عرضه می‌شوند.

سیستم های گردش کار این شرکت ها با ماشین آلات و اپلیکیش های مختلف تولیدی سازگار است. این پلاتفرم ها می توانند ماژولار بودن فرایند تولید را تضمین کنند و براساس فرامین و قواعد از پیش تعیین شده (Rule-based) كل عمليات چاپ را در یک مسیر مشخص یکپارچه کنند. این سیستم ها عمدتاً فرایندها را براساس فرامین ELSE ، THEN ، IF که هسته اصلی برنامه نویسی هستند، از طریق یک رابط کاربر گرافیکی (GUI) انجام می دهند.

رابط کاربر گرافیکی یا واسط کاربر، مجموعه‌ای از نشانه‌های گرافیکی نمایش داده روی یک نرم‌افزار است که در آن کاربر به‌جای تایپ فرمان‌های بلند و پیچیده با اشاره به نمایش‌های تصویری بر روی صفحه‌نمایش فایل‌ها، برنامه‌ها یا فرمان‌های گوناگون را انتخاب می‌کند. این نرم‌افزارها اکنون طرفداران فراوانی پیدا کرده‌اند و در حال حاضر بیش از ۱۳ هزار سرور Switch Core / Pit Stop ساخت شرکت Enfocus در سراسر جهان نصب و راه‌اندازی شده است و از آن برای اپلیکیشن‌های متفاوت و منحصربه‌فرد استفاده می‌شود. ازآنجایی‌که این سیستم‌های گردش کار برای کاربرد ها و عملیات خاص ساخته شده اند می توانند برای هرگونه فرایند و اپلیکیشنی که بتواند داده ها را دریافت کرده و آن ها را به بخش های دیگر برای مطالعه و نظارت بر اطلاعات مربوط به کارکرد سیستم در کوتاه مدت و بلند مدت، انتقال دهند، مورد استفاده قرار می گیرند.

قابلیت یادگیری ماشین به برکت هوش مصنوعی

امروزه داده ها و اطلاعات ارزش و اهمیت فزاینده ای پیدا کرده اند و در آینده اهمیت باز هم بیشتری خواهند یافت. علاوه بر اتوماسیون فرایندها شما می توانید از این داده های پایین دستی و بالادستی تولید خود برای آموزش و یادگیری دستگاه استفاده کنید. داده ها و اطلاعات عنصر و حیاتی آموزش و یادگیری ماشین است و یادگیری ماشین در نهایت به یک زنجیره تأمین مجهز به هوش مصنوعی و اتوماسیون کامل و صنعت 0/4 و 0/5 منجر می شود.

حرکت گام به گام اتوماسیون

شما باید به تحول و دگرگونی به دیده یک سفر بنگرید و نباید انتظار داشته باشید همه چیز یکباره رخ دهد. میتوانید کار را با مرور و مطالعه آنچه هم اکنون در اختیار دارید شروع کنید، نه به خاطر اینکه با ابزارهای جدید فرایند تولید خود را شبیه سازی کنید، بلکه برای اینکه بفهمید چگونه اجزای مختلف در فرایند با یکدیگر پیوند می خورند تا محصول نهایی را تولید کنند و مطمئن شوید چیزی را از قلم نیانداخته اید. برای شروع می توانید فرایندهای سطح بالا را مثل نمودار شماره (۱) به بخش های مختلف تقسیم کرده و سپس وارد جزئیات شوید.

انجام هر تغییری در یک شرکت می تواند آزاردهنده باشد به قول معروف ترک عادت موجب مرض است. فناوری آسان و مردم سخت اند. به ویژه آنکه انجام تغییرات هرگز با سرعتی که شما پیش بینی می کردید. انجام نخواهد شد و نکات ناشناخته و نامعلوم فراوانی نیز وجود دارد. به همین خاطر ابتدا نمای کلی و از بالای فرایند را تهیه کرده و سپس به تدریج وارد جزئیات شوید تا کار راحت تر انجام شود.

تغيير فقط بخاطر تغییر، حرکت عاقلانه ای نیست، پس عامل کلیدی دانستن زمان مناسب برای انجام تغییرات است. اعمال تغییرات و تحول در سازمان شما می تواند توان رقابتی شما را افزایش دهد.

زمین زیر پای ما در حال حرکت است و تغییرات از راه میرسند

تغییر می تواند ترسناک باشد، و در حالیکه برخی از شرکت ها در به آغوش گرفتن روش های جدید تجاری و استفاده از فناوری های ناآشنا تردید از خود نشان می دهند، مصرف کنندگان و کاربران کارهای چاپی و بسته بندی پیشاپیش به تغییرات روی خوش شان داده اند و همین چاپکاران را مجبور می کند با تحولات جدید خود را سازگار کنند. از سوی دیگر براساس دفتر آمار کارآمریکا روندهای کنونی نشانگر کاهش میزان تولید نیروی کار و در عین حال افزایش هزینه ها است. چنین پدیده ای در دوران گذار تکنولوژیک عادی است. این واقعیت ارائه دهندگان خدمات چاپی و زنجیره تأمین آن ها را مجبور می کند تا به اتوماسیون رو آورده، هزینه ها را کاهش داده و به نیروی کار کمتر وابسته باشند.

این روندهای جدید و بسیار مهم همراه با کمبود شدید نیروی کار باتجربه که حاصل عواملی چون کاهش جمعیت است، بر تعداد نیروی کار موجود تأثیر گذاشته و گذار به صنعت 0/4 و 0/5 را به امری ضروری تبدیل می کند.

تحولات صنعت چاپ و بسته بندی

بخش عمده ای از تحولات صنعت چاپ و صنایع تبدیلی در میانه گذار از صنعت 0/3 به صنعت 0/4 رخ داده است. براساس پژوهش ها و تجارب دست اول خودم در حال حاضر صنعت چاپ و بسته بندی در وضعیت صنعت 5/3 است. بیشتر شرکتها به اینترنت وصل هستند ولی این ارتباط عمدتاً یک سویه است و از فن آوری روباتیک به ندرت استفاده می شود.

از جمع آوری اطلاعات و رجوع به آن، به ندرت استفاده می شود و فرایند مشارکت در طول زنجیره تأمین یکپارچه نیست. همچنین اتوماسیون به صورت جزیره ای و سیلووار انجام می شود. البته تا حدی این معضل را می توان تقصیر مشتریان و وضعیت کسب و کار آنان دانست، مشتریانی که معمولاً خود تغییر و تحولات را خواستار می شوند ولی حتی با در نظر گرفتن این واقعیت ارائه دهندگان خدمات چاپی باید کسب و کار خود را به گونه ای متحول کنند که بتوانند برای آینده گریزناپذیر آماده باشند.

به تازگی بسیاری از سازندگان سخت افزار داده های مورد نیاز برای تسهیل پشتیبانی، ایجاد ارتباط و شبکه پذیری بین تولیدات خود را توسعه داده اند و در حال حاضر به طور فزاینده ای نرم افزارها می توانند ارتباط دوسویه بین تولیدات و سیستم ها را برقرار کنند. شرکت هایی چون هایدلبرگ، بوبست، زایکن، HP و دیگران در حال ساخت و اضافه کردن قابلیت های جدید به ماشین آلات خود هستند تا از این رهگذر زنجیره تأمین با اتوماسیون بالا در اختیار بیشتر کاربران این تجهیزات قرار بگیرد.

هوش مصنوعی ستون صنعت 0/4

در حالیکه بسیاری از این سازندگان در رؤیای ساخت سیستم هایی هستند که زنجیره تأمین و اتوماسیون تولید را همزمان ارائه دهد، طبیعتاً آنها راه حل هایی توسعه و ارائه می دهند که براساس تولیدات و سیستم گردش کار جامع و کامل خود این شرکت ها ساخته شده اند. با اینکه چنین رویکردی می تواند برای برخی از ارائه دهندگان خدمات چاپی و بسته بندی مناسب باشد، به خاطر طبیعت تغییرپذیر مصرف کنندگان در انتخاب بسته بندی ها، سازندگان بسته بندی مجبور شده اند به خطوط روندی مدولار بودن را به عنوان یک جزء مهم از همگرایی فرایند در نظر می گیرد.

منظور از همگرایی فرایند یعنی کلیه تراکنش ها، داده ها و اتفاقاتی که رخ میدهد به صورت لحظه ای در کل سیستم ثبت می شود. مثلاً اگر مشتری یک کار چاپی سفارش دهد، صورت حساب آن بلافاصله تهیه شده و در سیستم قرار می گیرد. همگرایی فرایند رویکردی کل نگرانه (Holistic) به کل طراحی فرایند است که براساس آن یکپارچگی فرایند تولید و تعامل بین واحدهای مختلف عملیاتی از همان ابتدا مورد توجه قرار می گیرد.

نویسنده: دیوید زوانک (David Zwang)

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *