مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

چرا تقاضا برای خرید کاغذ کرافت در حال افزایش است؟

کاغذ کرافت

نگاهی به بازار کنونی کاغذ کرافت

کاغذ بسته‌بندی کرافت از سال 2015 سهم ثابتی از بسته‌بندی مبتنی بر الیاف را حفظ کرده است، بااین‌حال، همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، در سال‌های اخیر، سهم نسبی ظرفیت کاغذهای کرافت در آسیا و اقیانوسیه (APAC) با رشد مواجه شده است. در این مقاله در نظر داریم تا عوامل پشت‌صحنه این رشد، دوام آن، و همچنین فرصت‌هایی که می‌تواند برای بازیگران اصلی صنعت کاغذ و مقوا ایجاد کند را موردبحث قرار دهیم.

کاغذ کرافت

همان‌طور که در تصویر زیر نشان‌داده‌شده است، اروپا در چند سال اخیر به‌عنوان تأمین‌کننده اصلی کاغذ کرافت جهان مطرح شد. تنها در سال 2021، اروپا 610000 تن کاغذ کرافت به آسیا صادر کرد. این مقدار شامل 430000 تن به آفریقا/خاورمیانه؛ 200000 تن به آمریکای لاتین؛ و 114000 تن به آمریکای شمالی بود. با افزایش تقاضا برای کاغذ کرافت، اروپا امیدوار است ظرفیت صادرات کاغذ کرافت خود را افزایش دهد.

کاغذ کرافت

نگاه تولیدکننده های کرافت به نیاز بازار

برخی از کارخانه‌ها در ایالات متحده دارای مکانیسم «ماشین‌های چرخشی» هستند، به این معنی که این خطوط می‌توانند به‌راحتی خط می تولید خود را بر اساس گریدهای خاصی تغییر دهند.

درگذشته، زمانی که تقاضای بازار داخلی برای کرافت لاینر کمتر شد، برخی از کارخانه‌های تولید کاغذ در آمریکا بر اساس نیاز بازار سک کرافت لاینر و یا سک کرافت تولید می‌کردند و یا حجم‌ وسیعی از تولید کرافت لاینر خود را با هزینه کم به اروپا صادر می‌کردند.

بسیاری در حال حاضر به این فکر می‌کنند که آیا این روند می‌تواند منبع مناسبی برای اروپا برای به رسیدن به ظرفیت اضافی موردنظر خود باشد یا خیر. بااین‌حال، باتوجه‌به شرایط بازار، این احتمال وجود دارد که شاهد نوسان در ظرفیت و/یا افزایش واردات نباشیم.

قبل از بررسی دقیق‌تر، به بررسی برخی از عواملی که بر تقاضای کاغذ کرافت تأثیر می‌گذارد نگاه می‌کنیم:

 • توسعه مصرف نهایی (مانند صنعت در مقابل مصرف‌کننده، خرده‌فروشی، تغییر عادات مصرف‌کننده، اندازه بسته‌بندی، الزامات بهداشتی و غیره)
 • تقاضاهای جدید
 • عملکرد در مقابل هزینه
 • تداوم رشد تجارت الکترونیک

بااین‌حال، روندهای بزرگ (مانند اقتصاد، جمعیت، شهرنشینی، پایداری، و سیاست‌ها/ مقررات دولتی) احتمالاً بیشترین نقش را در افزایش تقاضای کاغذ کرافت ایفا کرده‌اند.

به‌عنوان‌مثال، بسیاری از کشورها، اخیراً مقررات اندازه استاندارد کیسه‌های سک را اعلام کرده‌اند و در حال محدودکردن اندازه کیسه سیمان به 25 کیلوگرم هستند یعنی نیمی از اندازه استاندارد فعلی. این مقررات قرار است در سال 2022 در مکزیک، از سال 2025 در آرژانتین و تا سال 2028 یا 2029 در برزیل اجرا شود.

علاوه بر این، جهش تجارت الکترونیک همچنین به رشد کاغذ کرافت دامن زده است زیرا هزینه تولید کارتن‌های بسته‌بندی همچنان بالاست و تقاضا برای بسته‌بندی با وزن سبک‌تر فرصتی را برای عرض‌اندام کاغذ کرافت در تجارت الکترونیک فراهم می‌آورد.

در ایالات متحده کیسه‌های کاغذی کرافت که با روکش حباب‌دار لمینت شده‌اند، به‌عنوان جایگزین مناسبی برای کارتن‌های بسته‌بندی کنونی معرفی شده‌اند و ما شاهد سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیشتری در این زمینه هستیم.

کاغذ کرافت

یکی دیگر از عوامل مؤثر در رشد کاغذ کرافت، ابتکارات متعدد و گسترده مرتبط با توسعه پایدار است. برای مقابله با بحران زیست‌محیطی، مقررات دولتی جدیدی وضع شده است و از اواسط سال 2021، 77 کشور، ممنوعیت‌های کامل یا محدود مصرف کیسه‌های پلاستیکی را برای کمک به تغییر و کاهش تأثیر پلاستیک تصویب کردند.

کاغذ کرافت

به‌منظور پاسخگویی به این تقاضای روبه‌رشد، یک سؤال مهم باید در نظر گرفته شود:

 آیا در کشورهای تولیدکننده کاغذ و به طور خاص در اروپا، فرصتی برای تبدیل ماشین‌های کاغذ کنونی به ماشین‌های تولید کاغذ کرافت وجود دارد یا خیر.

برخی از سؤالاتی که باید در آینده مورد بررسی قرار گیرند نیز عبارت‌اند از:

 • چه بخش‌های تولیدی دیگری در اروپا، ماشین‌آلات مناسبی برای تبدیل کاربری به تولید کاغذ کرافت دارند؟
 • آیا کرافت لاینر مبتنی بر فیبر اکالیپتوس می‌تواند به یک جایگزین فراگیر تبدیل شود؟
 • نوسان قیمت انرژی چگونه بر بخش کاغذ کرافت تأثیر می‌گذارد؟
 • آیا این افزایش تقاضا عمدتاً به نفع بازار اتحادیه اروپا خواهد بود؟

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا دریافت مشاوره‌های تخصصی، با دفتر مرکزی پرسال تماس بگیرید. همکاران ما آماده پاسخگویی به پرسش‌های تخصصی شما پیرامون انواع کاغذ و مقوا هستند.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *