مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

مصرف چندباره: روندی نیازمند توجه

مصرف چندباره

این روزها بحث های فراوانی در مورد بازیافت درگرفته است ولی از مصرف چندباره (Reuse) تولیدات مختلف از شیشه نوشابه گرفته تا شلوار ورزشی صحبت چندانی به میان نمی آمد. مصرف چندباره و یا مجدد (Reuse) نقش مهمی در اقتصاد چرخشی ایفا می کند و بسته بندی یکی از مواردی است که طبیعت را تهدید می کند و باعث ایجاد زباله می شود. خبر خوب این است در حال حاضر برندها و فروشگاه ها به بسته بندی های چندبارمصرف توجه و علاقه فراوانی پیدا کرده اند.

در ماه فوریه سال جاری شرکت کوکاکولا اعلام کرده که به طور جدی استفاده از بسته بندی های چندبارمصرف را در دستور کار خود قرار داده است. همین استراتژی مرا ترغیب کرد تا در مورد دیگر شرکت هایی که مدل توسعه پایدار را دنبال می کنند پیدا کنم و در مورد مزایای آن تحقیق بیشتری بکنم. جالب اینکه در حال حاضر یک انجمن ویژه بسته بندی چند بار مصرف به نام Packaging Association Reusable نیز راه اندازی شده است.

این انجمن در سال ۱۹۹۹ به عنوان نهاد غیرانتفاعی تشکیل شده و هدف آنها تبلیغ و اشاعه بسته بندی های چندبارمصرف است اعضای این انجمن تولیدکنندگان مواد خام، طراحان، سازندگان بسته بندیهای حمل و نقلی و ارائه دهندگان خدمات لجستیک، تولیدکنندگان بسته بندی و ارائه دهندگان اتوماسیون تجهیزات و دستگاههای صنعتی هستند.

حالا برگردیم به شرکت کوکاکولا، استراتژی شرکت کوکاکولا که جهان بدون زباله (World Without Waste) نام دارد دو ستون دارد:

– طراحی: تمامی بسته بندی های اولیه تولیدات مصرفی خودمان را تا سال ۲۰2۵ قابل بازیافت میکنیم. ۵۰ درصد از تمام مواد بسته بندی به کار رفته در تولیدات ما تا سال 2030 قابل بازیافت خواهند بود.

– جمع آوری: استفاده چندباره پدیده جدیدی نیست. چند نفر از شما یک گالن صابون مایع ضدباکتری به ویژه در دوران کرونا خریدید و از آن برای پر کردن مواد دیگر نیز دو فاصله استفاده ؟ اگر این گالنها و ظروفها به گونه ای ساخته شده باشند که قابل پس دادن باشند و عوامل ترغیب کنندهای نیز برای این کار وجود داشته باشد. مدل بسیار خوبی است. به عنوان مثال در مورد لوپ مشتریان ۱۰ دلار به به عنوان گرویی پول می دهند و تنها هنگام پس دادن ظرف پول به آنها بازگردانده می شود.

با این حال نشریه تایم در مقاله ای به یک نکته مهم اشاره کرده است. «استفاده چندباره از بطری عالی است. ولی تأثیری بر میزان آب و انرژی مورد استفاده برای چیزی که درون بطری است ندارد. تازمانی که میخواهیم یخچال ما پر از نوشابه باشد و حمام پر از شامپو، محیط زیست هزینه آنها را میپردازد. بسته بندی فقط مالیات این هزینه است.»

یکی از بسته بندی ها چندبار مصرف که طرفداران نسبتا زیادی پیدا کرده است. بطری های آب چندبارمصرف است. با اینکه بطری ها آب یکبارمصرف را میتوان بازیافت کرد ولی این کار به ندرت انجام می شود. براساس مطالعات مجمع جهانی اقتصاد، تنها ۱۴ درصد از بسته بندی پلاستیکی در سطح جهان برای بازیافت جمع آوری می شوند و به دلیل پیچیدگی های فرآیند بازیافت، حجم عظیمی از بسته بندی پلاستیکی (و همچنین شیشهای و مقوایی) که مصرف کنندگان تلاش می کنند بازیافت کنند در نهایت یا سوخته می شود یا در زمین دفن می شود.

بطری های آب چندبار مصرف کالای تبلیغاتی فوق العاده ای هستند که شرکت ها می توانند برند خود را با استفاده از آن تبلیغ کرده و آن را به کارکنان، مشتریان و شرکت کنندگان در گردهمایی و رویدادهای مختلف و موارد دیگر بدهند. با اینکه تضمینی وجود ندارد ولی این هدایای تبلیغاتی میتوانند جایگزین حجم عظیمی از بطری های آب پلاستیکی PET شوند که فقط به دور ریخته می شوند و معضل زباله در جهان را وخیم تر می کند. از سوی دیگر این بطری ها ویترین خوب و مؤثری برای برند هستند.

خود من یک لیوان Yeti Cup دارم که در یک کنفرانس خبری در سال ۲۰۱۹ به من اهدا شد و هر روز از آن استفاده می کنیم البته من هرگز از بطری های پلاستیکی یک بارمصرف استفاده نکرده ام ولی اگر مصرف کننده این بطریها بودم حتما به جای بطری های پلاستیکی از این لیوان ها استفاده می کردم که خود این امر می توانست باعث کاهش بطری های PET شود.

حل معضل بحران آب و هوا و زباله ها توسط یک شرکت با یک شخص به تنهایی امکان پذیر نیست. همه ما باید توجه بیشتری به عادتهای مصرفی خود کرده و از تأثیری که نوع مصرف ما بر جهان پیرامون می گذارد آگاه شویم و سپس به برندها و فروشگاه ها فشار بیاوریم تا با تلاش های خود در ارتباط با بازیافت، استفاده از بسته بندی چندبارمصرف و موارد دیگر را افزایش دهند.

یکی از دوستان من هر هفته دو جعبه آب گازدار می خرید. با اینکه در کالیفرنیا که روش های موثری برای بازیافت در آن به اجرا درمی آید زندگی میکرد تصمیم گرفت یکی از دستگاه هایی که آب معمولی را به آب گازدار تبدیل می کند بخرد و با این کار عملا تولید ۴۸ بطری زباله در هر هفته را متوقف کرد. این دستگاهها را می توانید از وب سایت های موجود خریداری کنید این کار می تواند یک نقطه شروع باشد.

نویسنده: کری شربورن

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *