مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

نکاتی پیرامون نگهداری از کاغذ و مقوا

نگهداری کاغذ و مقوا

به‌منظور بهره‌وری بهتر از محصولات ساخته شده از کاغذ و مقوا مثل جعبه‌ها، لوله مقوایی، دوک‌های کاغذی و غیره، ضروری است که این محصولات را در بهینه‌ترین و بهترین شرایط انبارش کنید در غیر این صورت ممکن است با چالش‌ها و مشکلات عدیده‌ای مواجه شوید. اگر می‌خواهید کاغذ و مقوا را با خیال راحت و مؤثر انبارش کنید، باید نحوه نگهداری از آنها را بدانید. در این پست در مورد بهترین شرایط نگهداری کاغذ و مقوا توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.

رطوبت

همه ما می‌دانیم که رطوبت به‌راحتی کاغذ و مقوا را خیس و بلااستفاده می‌کند. کاغذ و مقوا رطوبت را جذب می‌کنند و این باعث خراب و دفرمه شدن این محصول  می‌شود؛ بنابراین ما باید تمام تلاش خود را به کار ببندیم تا محصولات ساخته شده از کاغذ و مقوا در محیطی نسبتاً خشک باقی بمانند، زیرا رطوبت می‌تواند تأثیر زیادی در عملکرد و کاربرد آنها داشته باشد. البته رطوبت همیشه قابل‌کنترل نیست؛ اما استفاده از روش‌های انبارش بهینه و حرفه‌ای می‌تواند از ریسک این امر تا حد بسیار زیادی بکاهد.

رطوبت زیاد از بدترین دشمنان جعبه‌های مقوایی است و زمینه‌های دفرمه شدن، کپک‌زدگی و بلااستفاده شدن کاغذ را فراهم می‌آورد. جعبه‌های مقوایی خود را در مناطقی که می‌توانند به‌راحتی مرطوب شوند انبار نکنید.

حشرات

بسیاری از حشرات عاشق مواد مقوایی درون جعبه‌ها هستند و از آن به‌عنوان منبع غذا یا محل لانه‌سازی استفاده می‌کنند. برای جلوگیری از تصرف حشرات در جعبه‌های مقوایی، قبل از ذخیره‌سازی، از تمیز بودن و عاری بودن از مواد آلی دیگر (به‌عنوان‌مثال ضایعات مواد غذایی) اطمینان حاصل کنید. مرتباً جعبه‌های مقوایی خود را چک کنید تا مطمئن شوید که به حشرات آلوده نشده‌اند.

مواد قابل اشتعال

محصولات ساخته از کاغذ و مقوا مثل لوله کاغذی، کتاب و جعبه‌های مقوایی بسیار قابل اشتعال هستند، بنابراین هنگام نگهداری از آن باید این نکته را به‌خاطر بسپارید و آنها را از منابع قابل اشتعال دورنگه دارید.

چگونه جعبه‌های مقوایی خود را به‌درستی انبار کنیم؟

بیشتر اوقات، جعبه‌های بسته‌بندی با جعبه‌هایی از جنس مقوا گره‌خورده‌اند. جعبه‌های مقوایی انتخاب بسیاری از افراد برای جابه‌جایی و ذخیره‌سازی است، زیرا ارزان، سبک و بسته‌بندی، انباشته و برچسب‌گذاری آنها آسان است. بعلاوه، وقتی دیگر به آنها نیازی نیست، می‌توان آنها را به‌راحتی بازیافت یا برای استفاده‌های بعدی تجزیه کرد. اما، جعبه‌های مقوایی در برابر شرایط خاص از جمله گرما و رطوبت حساس هستند. این جعبه‌ها همچنین برای حشرات و جوندگان جذاب هستند.

برای انبارش طولانی‌مدت جعبه‌های مقوایی بلااستفاده، موارد زیر را در نظر بگیرید.

  •     آنها را کاملاً خالی کنید. بل از اینکه جعبه‌های مقوایی خود را انبار کنید، مطمئن شوید که چیزی در داخل آنها باقی نمانده است. هرگونه کاغذ یا هر ماده دیگری را که می‌تواند از تا خوردن صحیح آنها جلوگیری کند، بردارید.
  •     آنها را صاف کنید. مسطح‌سازی بهترین راه برای ذخیره جعبه‌های مقوایی شما است که به شما امکان می‌دهد چندین جعبه را در یک فضای محدود با هم نگه دارید.
  •     جعبه‌های اندازه مشابه را با هم بسته‌بندی کنید. اگر با چندین جعبه مقوایی کار می‌کنید، تا آنجا که ممکن است آنها را بر اساس اندازه، گروه‌بندی کنید. این به شما کمک می‌کند، فضای ذخیره‌سازی خود را مرتب کنید و افزودن جعبه‌های مقوایی بیشتر در آینده را آسان کنید.
  •     آنها را ببندید. پس از گروه‌بندی جعبه‌هایی به‌اندازه مشابه، آنها را با یک طناب یا رشته محکم ببندید. این به آنها کمک می‌کند تا در کل فضای ذخیره‌سازی با هم باشند و فضای ذخیره‌سازی شما را به حداکثر برسانند.
  •      گاهی اوقات جعبه‌های را چک و بررسی کنید. نیازی به بررسی مرتب جعبه‌های مقوایی نیست، اما باید هرازچندگاهی آنها را بررسی کنید تا از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید. بررسی گاه‌به‌گاه به شما کمک می‌کند تا چالش‌های  مربوط به ذخیره‌سازی را مشاهده کنید و در صورت امکان آنها را برطرف کنید.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *