مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

ترندهای صنعت خمیرکاغذ و کاغذ در سال 2023

pulp and paper min5

مقدمه

برخی از مردم تصورمی کنند که رشد صنعت خمیرکاغذ و کاغذ با توسعه عصر دیجیتال متوقف خواهد شد. اگرچه این استدلال در وهله اول امری منطقی به‌حساب می‌آید اما واقعیت چیزی فراتر از این موضوع است. صنعت کاغذ و خمیر در سالیان اخیر با رشد و رونق مضاعفی مواجه شدند و در سال 2023 نیز به این روند ادامه خواهد داشت. شرکت‌های پیشرو در این صنعت باید نوآوری را سرلوحه تقاضاهای در حال تغییر بازار کنند.

رشد فناوری، به توسعه بازار جهانی کمک کرده است در نتیجه، تولیدکنندگان به دنبال جایگزین‌هایی برای محصولات تجدیدناپذیر نفتی بوده‌اند و استفاده از گزینه‌های زیست‌تخریب‌پذیر و سازگار با محیط‌زیست را در دستور کار خود قرار داده‌اند. در این مقاله به بررسی روندهایی خواهیم پرداخت که  صنعت خمیر و کاغذ را در سال 2023 متحول خواهند کرد.

 1. افزایش فروش آنلاین

فروش آنلاین محصولات خمیر و کاغذ در ایالات متحده و چین که بزرگ‌ترین بازار مصرف این محصولات هستند درحال‌رشد است. این روندی است که انتظار می‌رود در سال 2023 نیز ادامه پیدا کند. بخشی از آن به دلیل توسعه روش‌های خرید آنلاین است که به نوآوری در بسته‌بندی برای بهینه‌سازی نمایش محصولات در قفسه‌ها نیاز دارد. این رشد شامل تقاضای بالاتر برای مواد خام و کارتن است. در کنار همه این موارد، ضرورت دسترسی سریع به محصولاتی که با زمان کم موردنیاز هستند نیز با افزایش قابل‌توجهی مواجه شده است. این شامل خدمات تحویل محصول در همان روز و روز بعد نیز می‌شود. ازنقطه‌نظر تولید، هدف اصلی، ارائه خدمات سریع‌تر بدون به خطر انداختن کیفیت محصول و یا خدمات است.

 1. افزایش تقاضا برای بسته‌بندی کالا

در سال 2023، تقاضای جهانی برای انواع مختلف محصولات بسته‌بندی یا ثابت می‌ماند یا افزایش می‌یابد. این شامل کشورهای صنعتی مانند ژاپن، چین، کشورهای اروپایی و ایالات متحده نیز می‌شود. در واقع یکی از نقاط قوت صنعت خمیر و کاغذ این است که تقاضا برای محصولات بسته‌بندی همواره در حال گسترش است. این امر با افزایش خرید آنلاین و انفجار ایده‌های کارآفرینی در تجارت الکترونیک شدت بیشتری به خود گرفته است.

 1. استفاده از کلان‌داده

روند دیگری که در صنعت خمیر و کاغذ وجود دارد، استفاده از کلان‌داده است. استفاده از کلان‌داده به معنی تجزیه‌وتحلیل روندهای صنعت و بهینه‌سازی نتایج تولید، بازاریابی و فروش است. همچنین استفاده از فناوری‌های جدید، از جمله سیستم‌های هوشمند و دستگاه‌های متصل بهم در طول فرایند تولید نیز با رشد مضاعفی مواجه خواهند شد. قابلیت‌هایی مانند سیستم‌های هوشمندی که وضعیت و کیفیت خمیر و کاغذ را ارزیابی می‌کنند، به توسعه خود ادامه خواهند داد. انتظار می‌رود که استفاده از کلان‌داده‌ها در سال‌های آتی نیز با افزایش مضاعفی مواجه شود.

 1. انقلاب دیجیتال

اگرچه انقلاب دیجیتال صنعت خمیر و کاغذ را نابود نکرد، اما یک تغییر استراتژیک در تولیدات این‌چنینی به وجود آورد. به‌عنوان‌مثال، باتوجه‌به تقاضاهای فوق‌العاده مرتبط با حمل‌ونقل محصولات خریداری شده به‌صورت آنلاین، واضح است، تغییر آشکاری در صنعت بسته‌بندی  صورت پذیرفته است.

 1. بسته‌بندی سبک

اگر شما یک مصرف‌کننده هستید، ممکن است متوجه تغییر وزن بسته‌بندی محصولات خاصی شده باشید. یکی از مزایای بسته‌بندی سبک این است که می‌تواند با کاهش هزینه‌ها از رشد یک تجارت حمایت کند. بسته‌بندی سبک، هزینه‌های تولید خمیرکاغذ را کاهش داده و گاز CO2 کمتری را انتشار می‌دهد و در نهایت هزینه‌های حمل‌ونقل را کاهش می‌دهد.

 1. محصولات قابل بازیافت

قابلیت بازیافت خمیر و محصولات کاغذی برای برخی از مصرف‌کنندگان یک امر ضروری است. در نتیجه این امر تولید محصولات قابل بازیافت افزایش پیدا کرده است. البته این امر چالش‌هایی را نیز داشته است زیرا برخی از محصولات حاوی پوشش‌های ضد آب هستند  و فرایند بازیافت را با چالش مواجه می‌کند.  نگرانی فزاینده در مورد بسته‌بندی‌هایی غیرقابل‌بازیافت، منجر به دخالت اتحادیه اروپا در زمینه بسته‌بندی پلاستیکی شده است. این امر فرصت بسیار خوبی را در مسیر توسعه صنعت تولید خمیر و کاغذ قرار داده است.

 1. بسته‌بندی محصولات بهداشتی

روند دیگری که در صنعت خمیر و کاغذ با توسعه و رشد مضاعفی همراه خواهد شد، رشد روزافزون تولید محصولات بهداشتی و در پی آن نیاز به بسته‌بندی این محصولات است. این محصولات شامل دستمال توالت، دستمال مرطوب، دستمال کاغذی و دستمال‌های بهداشتی است. این رشد تا حدی به دلیل افزایش خرید این اقلام توسط طبقه متوسط است. در برخی از مناطق جهان، این امر به افزایش واقعی جمعیت طبقه متوسط و در نتیجه افزایش مصرف این محصولات نسبت داده می‌شود.

 1. رشد بازار تحویل غذاهای گرم

رشد بسیار زیادی در بازار تحویل غذاهای گرم وجود دارد. تعداد رستوران‌هایی که گزینه‌های تحویل درب منزل غذا را ارائه می‌دهند افزایش‌یافته است. این امر نیاز به بسته‌بندی نگه دارنده حرارت را توسعه داده است. تا زمانی که مصرف‌کنندگان انتظار دارند تا غذای گرم را به‌سرعت درب منزل تحویل بگیرند بازار این محصولات نیز پررونق باقی خواهد ماند. امکانات و فرصت‌های زیادی در این زمینه وجود دارد که با ادامه رشد تجارت الکترونیک پدیدار خواهد شد.

 1. بسته‌بندی مواد غذایی

به نظر می‌رسد صنعت بسته‌بندی مواد غذایی در روند توسعه دائمی قرار گرفته است. در سال‌های اخیر، علاقه فزاینده‌ای به بسته‌بندی محصولات مقاوم در برابر چربی وجود داشته است. این نوع محصول در حال حاضر برای طیف گسترده‌ای از کالاهای بسته‌بندی شده و در رستوران‌ها استفاده می‌شود.

 1. رشد جریان‌های ضد مصرف پلاستیک

تلاش‌های مداومی برای کاهش یا حذف استفاده از پلاستیک در بسته‌بندی وجود دارد. این جریانات ضد پلاستیک برای صنعت خمیرکاغذ و کاغذ مفید است زیرا استفاده از جایگزین‌های زیست‌تخریب‌پذیر را تشویق می‌کند. این امر توسط سازمان‌های دولتی و مصرف‌کنندگانی ترویج می‌شود که به‌سلامتی آگاه هستند و متعهد به یافتن گزینه‌های سازگار با محیط‌زیست هستند. به بیان ساده، مشکلات مرتبط با پلاستیک منجر به فرصت‌های بسیار زیادی در صنعت خمیر و کاغذ می‌شود. توسعه محصولات جایگزین تا سال 2023 و پس از آن ادامه خواهد داشت.

خمیر و کاغذ همچنان نقش مهمی در تجارت جهانی ایفا خواهند کرد. علی‌رغم تغییراتی که به دلیل پیشرفت‌های تکنولوژی رخ‌داده است، این صنعت در سال 2023 رونق بیشتری خواهد داشت. در واقع، انقلاب دیجیتالی منجر به گسترش صنعت خمیرکاغذ و کاغذ شده است. همان‌طور که جهان به تکامل خود ادامه می‌دهد، این صنعت نیز رشد خواهد کرد.

آمار و پیش‌بینی‌های رشد صنعت خمیرکاغذ و کاغذ در سال 2022

 • تا پایان سال 2022، تولید جهانی خمیر و کاغذ به 490 میلیون تن خواهد رسید.
 • بر اساس پیش‌بینی‌های پیتنی بووز، انتظار می‌رود حجم حمل‌ونقل جهانی در سال 2022 از 100 میلیارد بسته فراتر رود.
 • بیش از 15 درصد از فروش خمیر و کاغذ در ایالات متحده تا سال 2022 به‌صورت آنلاین انجام می‌شود.
 • در 20 سال گذشته، چین بزرگ‌ترین تولیدکننده خمیر و کاغذ بوده و پس از آن ایالات متحده قرار دارد.
 • هدف جمع‌آوری و بازیافت 55 درصد از بسته‌بندی‌های پلاستیکی توسط اتحادیه اروپا تعیین شده است و انتظار می‌رود تا سال 2030 به آن برسد. این امر بر صنعت خمیر و کاغذ تأثیر خواهد گذاشت.

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *