مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

کاغذ مناسب بسته بندی

کاغذ مناسب بسته بندی

نگاهی به کاغذ مناسب بسته بندی

بسته‌بندی یکی از فرایندهای بسیار مهم عرضهٔ کالا و جذب مشتری است که قرن‌هاست توسط بشر برای حفاظت و نگهداری از محصول تعبیه شده است و امروزه ویژگی‌های دیگری چون ماندگاری، زیبایی، چاپ مرغوب و … نیز در آن موردتوجه است. بسته‌بندی مناسب می‌تواند نقش بسیار مهمی در جذب مشتری و فرایندهای مارکتینگ و بازاریابی داشته باشد.

بر اساس نوع محصول، در بسته‌بندی کالا از مواد مختلفی چون کاغذ و مقوا، مشتقات نفتی، شیشه و آلیاژهای فلزی استفاده می‌شود. هرکدام از این مواد اولیه باتوجه‌به خصوصیت منحصربه‌فردشان برای بسته‌بندی کالا و محصولات مختلف انتخاب می‌شوند. برخی از این مواد به دلیل مقاومت بالا و برخی دیگر به دلیل سبکی وزن مورداستفاده قرار می‌گیرند. در کنار بحث اهمیت بسته‌بندی، در صنایع غذایی بسته‌بندی  از اهمیت مضاعفی برخوردار است و مواد باید به‌گونه‌ای انتخاب شوند که مانع از ورود اکسیژن، نور، دی‌اکسیدکربن و  رطوبت به داخل بسته‌بندی شود. این‌گونه بسته‌بندی‌ها معمولاً به‌صورت بسته‌بندی چندلایه در نظر گرفته می‌شود.

یکی از مواد اولیه کلیدی که بیشتر از سایر مواد مورداستفاده قرار می‌گیرد کاغذ و مشتقات آن است. مطمئناً در هنگام خرید کالای موردنظر خود به این موضوع توجه کرده‌اید که کاغذ و مقوا در بسته‌بندی انواع دارو، بسته‌بندی لوازم آرایشی، ابزار و دستگاه‌های مختلف، بسته‌بندی مواد غذایی خشک، داروهای گیاهی، انواع دم‌نوش‌ها و … مورداستفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله سعی داریم به معرفی انواع کاغذهای مناسب برای بسته‌بندی بپردازیم.

کاغذ مناسب بسته‌بندی

کاغذ یکی از قدیمی‌ترین متریال مورداستفاده در بسته‌بندی به شمار می‌رود. امروزه گسترهٔ وسیعی از بسته‌بندی‌های تولیدات مختلف، به دلایل زیست‌محیطی، انعطاف‌پذیری، صرفهٔ اقتصادی، محافظت و تبلیغات را از جنس کاغذ و مشتقات آن انتخاب می‌کنند. نوع محصول در میزان استقامت و ضخیم بودن کاغذ نقش مهم و مؤثری دارد. در ادامه به انواع مختلف از این گروه بسته‌بندی اشاره خواهیم کرد.

انواع کاغذ و مقوا در صنعت چاپ و بسته‌بندی

  • کاغذ تحریر
  • کاغذ و مقوای گلاسه
  • مقوای پشت طوسی و پشت سفید
  • کاغذ صنعتی کرافت
  • کاغذ روزنامه
  • مقوای ایندربورد

کاغذ و مقوای پشت طوسی، مقوای پشت سفید و مقوای کرافت در صنعت بسته‌بندی موردتوجه قرار دارند.

کاغذ و مقوای پشت طوسی و سفید

این نوع جزو دسته‌های بازیافتی با گرماژهای متفاوت است که یک طرف آن سفید است. مقوای پشت طوسی یا دوبلکس به صورت دولایه و توسط یک‌لایهٔ مرطوب دیگر به یکدیگر چسبیده می‌شود.

از مزایای بسیار مهم این نوع از مقواها قابلیت چاپ بسیار بالای آن است و بیشتر در بسته‌بندی مواد شوینده و بهداشتی همانند پودرها، جعبهٔ کفش، دستمال کاغذی، جعبهٔ خمیردندان و انواع پمادها و … مورداستفاده قرار می‌گیرد.

کاغذ و مقوای کرافت

این نوع کاغذ از سولفات خمیر پالپ با مقاومت بسیار بالا تهیه می‌شود. کاغذهای کرافت از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند، از کاغذهای کرافتی که سفیده نشده و برای بسته‌بندی استفاده می‌شود تا کاغذهای کرافت سفید شده که برای تهیهٔ کاغذهایی که پیوستگی بافت آن قوی است. این نوع کاغذ با رنگ‌های قهوه‌ای و سفید تولید می‌شوند که برای بسته‌بندی در قالب جعبه، کارتن و پاکت به کار می‌رود. گرماژ و وزن این کاغذ بسیار متنوع است. می‌توان از این نوع برای ساخت یک صد ترکیب در ورقه‌های سه‌لایه و پنج لایه مورداستفاده قرار داد. این کاغذ بیشتر موردتوجه کارخانه‌های تولید پاکت سیمان و همچنین ساک‌های کاغذی است.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *