مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

کاهش مصرف کارتن: آیا این یک زنگ خطر برای اقتصاد جهان است؟

کارتن

جهان از جعبه‌های مقوایی کمتری استفاده می‌کند. آیا این یک نشانه بد برای اقتصاد جهانی است؟

  • قیمت کاغذ بسته‌بندی برای اولین‌بار در دو سال گذشته کاهش یافت
  • چرخه تولید جهان با روندی کاهشی مواجه شد و عرضه کاهش پیدا کرده است.

کارخانه‌های تولید مقوا فرایندهای تولید خود را کاهش داده‌اند که این خود نشانه نگران‌کننده‌ای از کندشدن تجارت جهانی است.

رایان فاکس، تحلیلگر بلومبرگ بر این باور است که: شرکت‌های آمریکای شمالی که مواد اولیه کارتن‌های بسته‌بندی را تولید می‌کنند، در سه‌ماهه سوم نزدیک به 1 میلیون تن ظرفیت خود را کاهش دادند و انتظار می‌رود سناریوی مشابهی برای سه‌ماهه چهارم رخ دهد. قیمت‌ها برای اولین‌بار از سال 2020 کاهش می‌یابد.

آدام جوزفسون، تحلیلگر KeyBanc، گفت: «کاهش تقاضای جهانی برای تولید جعبه نشان می‌دهد که بسیاری از بخش‌های اقتصاد جهانی با کاهش تقاضا مواجه شدند. “گذر زمان حاکی از این امر است که محرک‌های اقتصادی قابل‌توجهی وجود دارد که تأمین تقاضای جعبه را تحت‌تأثیر خود قرار داده است.”

سرمایه‌گذاران به‌دقت به دنبال هرگونه پیش‌آزمایی از آینده هستند، زیرا نگرانی‌ها مبنی بر اینکه بسیاری از بزرگ‌ترین اقتصادهای جهان در سال آینده دچار رکود خواهند شد، افزایش‌یافته است. کارتن‌های بسته‌بندی تقریباً در هر مرحله از سفر یک کالا از طریق زنجیره تأمین وجود دارند. این امر کاغذ و مقوا را به یک شاخص کلیدی از وضعیت اقتصادها تبدیل می‌کند.

us retail2

تقاضای جهانی برای کاغذ بسته‌بندی برای اولین‌بار از سال 2020، زمانی که اقتصادها پس از اولین ضربه همه‌گیری کووید-19 احیا شدند، ضعیف شده است. قیمت‌های ایالات متحده در ماه نوامبر برای اولین‌بار در دو سال گذشته کاهش یافت و ایالات متحده به‌عنوان بزرگ‌ترین صادرکننده جهان، با کاهشی 21 درصدی در حجم صادرات نسبت به مورد مشابه سال قبل مواجه شد.

WestRock و Packaging Corp به دنبال تعطیلی و یا کاهش ماشین‌آلات فعال در خط تولید هستند. کریستیانو تیکسیرا، مدیر اجرایی کلابین، بزرگ‌ترین صادرکننده کاغذ بسته‌بندی برزیل، اعلام کرد که این شرکت در نظر دارد در سال آینده صادرات خود را تا 200000 تن کاهش دهد. این تقریباً نیمی از میزان صادرات این شرکت در دوازده ماه منتهی به سپتامبر است.

عمده علت کاهش تقاضا به اثر کاهشی تورم بر کیف پول مصرف‌کنندگان نسبت داده می‌شود. شرکت‌هایی که همه چیز را از کالاهای اساسی مصرف‌کننده گرفته تا پوشاک تولید می‌کنند، آماده کاهش حجم تولید هستند. شرکت Procter & Gamble قیمت محصولات از پوشک پمپرز گرفته تا شوینده لباسشویی تاید را چندین بار افزایش داده است تا هزینه‌های بالاتر زنجیره تأمین را جبران کند، تا اولین کاهش فروش سه‌ماهه این شرکت از سال 2016 را جبران نماید.

us retail

 

تقاضای ضعیف همچنین به عرضه و تقاضای جهانی خمیرکاغذ، نیز ضربه زده است. بزرگ‌ترین صادرکننده جهانی سوزانو اخیراً کاهش قیمت خمیر اکالیپتوس خود را در چین اعلام کرد که اولین کاهش از اواخر سال 2021 است. گابریل فرناندز آزاتو، مدیر مشاور گفت: تقاضای اروپا در حال کاهش است و بهبودی اقتصادی که مدت‌ها مورد انتظار بود هنوز کاملاً محقق نشده است.

تحلیل مترجم:

بحث کاهش تقاضای کارتن در ایران را از چند منظر می‌توان مورد بررسی قرار داد:

  • نوسانات ارزی موجود در بازار باعث شده که بسیاری از تولیدکنندگان به دنبال استفاده از راهکارهای جایگزین باشند و در مسیری قرار گیرند که بسته‌بندی محصولات خود را با گزینه‌های محدودتری انجام دهند.
  • بسته‌بندی در ایران عمدتاً به ساده‌ترین شکل ممکن صورت می‌پذیرد. باتوجه‌به اینکه خرید کالا عمدتاً بر اساس قیمت صورت می‌پذیرد، تولیدکنندگان در تلاش‌اند تا قیمت تمام شده محصول خود را کاهش دهند.
  • اقتصاد ایران دوران پرتورمی را می‌گذارند. فعالیت شرکت‌ها در این دوران پایدار و منسجم نیست. طبعاً در شرایط ناپایداری نمی‌توان تحلیل صحیحی از آینده این صنعت داشت.

نظرات کاربران

  •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *