مجله خبری کاغذ، مقوا و سلولز
0

چاپ لمینت؛ معرفی+ انواع + کاربرد

لمینت

نیاز به بهبود کیفیت و افزایش سرعت چاپ باعث شده تا بسیاری از چاپخانه‌های مطرح به سمت توسعه خط تولید و خط پرینت محصول قدم بردارند تا از این طریق رضایت مشتریان بیشتر و بیشتر جلب شود.

بسیاری از ما در زمان ثبت سفارش‌های چاپی خود  به کلمه “لمینت” برخوردیم. این کلمه شاید برای شما آشنا باشد. حال در این پست در نظر داریم تا به پرسش‌های شما در این باب پاسخ دهیم.

اینکه چاپ لمینت چیست، چرا و چگونه می‌توانیم آن را به فرایند چاپ اضافه کنیم، کاربرد لمینت چیست و انواع آن به چه صورت طبقه‌بندی می‌شود.

اول‌ازهمه، اجازه دهید با یک تعریف سریع شروع کنیم…

لمینت در چاپ

لمینت یک فرایند تکمیلی در چاپ است که در آن از فشار و گرما برای چسباندن لایه نازکی از پلاستیک معروف به لمینت به کاغذ یا کارت استفاده می‌شود. چاپ لمینت عموماً برای محافظت از کاغذ در برابر سایش و پارگی عمومی و بهبود طول عمر استفاده می‌شود. لمینت در بافت‌های براق، مات و مخملی موجود است.

تفاوت بین انواع لمینت

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، چاپ لمینت در سه بافت مختلف وجود دارد: مات، براق و مخملی. نوع چاپ لمینتی که انتخاب می‌کنید بر نوع چاپ و احساس مخاطب شما تأثیر می‌گذارد و هرکدام بافت متفاوتی به چاپ می‌دهند. در اینجا اطلاعات کمی در مورد هر نوع چاپ گنجانده شده است.

مات

این یک روکش بدون درخشش عالی است که بافتی ظریف و صاف به چاپ شما می‌دهد. یک روکش بسیار رایج که اغلب در منوهای رستوران‌های چندمنظوره استفاده می‌شود.

لمینت

براق

برعکس مات، این چاپ لمینت با درخشندگی بالا است، مانند آنچه روی جلد مجلات براق استفاده می‌شود.

لمینت

مخملی

این یک روکش مات مجلل با بافتی نرم و تقریباً هلو مانند است. اغلب روی جلدهای رمان استفاده می‌شود.

لمینت

مزایای افزودن لمینت به چاپ چیست؟

مردم چاپ لمینت را به دلایل مختلف انتخاب می‌کنند. در اینجا موارد اصلی هستند.

حفاظت

همان‌طور که در مورد آن بحث کردیم، افزودن یک‌لایه لمینت به چاپ شما می‌تواند به محافظت از چاپ شما کمک کند. در کارت‌های ویزیت، این می‌تواند به جلوگیری از ساییده شدن لبه‌ها کمک کند. می‌تواند به ماندگاری منوها در رستوران‌ها کمک کند.

تمیز

به‌عنوان بخشی از این محافظت اضافی، چاپ لمینت باعث می‌شود که محصول چاپی موردنظر شما قابل تمیزشدن باشد. اگر دوباره منوی رستوران‌ها را در نظر بگیریم، به این معنی است که می‌توانید بعد از هر بار استفاده، آن‌ها را بدون آسیب رساندن به چاپ، با یک‌پارچه کمی مرطوب تمیز کنید.

کیفیت

افزودن یک روکش خاص نیز کیفیت چاپ شما را بهبود می‌بخشد. مجلات همیشه از این کار برای براق و جذاب کردن جلد خود استفاده می‌کنند، و رمان‌ها اغلب دارای چاپ مخملی هستند، بنابراین در دستان خواننده احساس خوبی دارد. این به‌ویژه برای کارت‌های ویزیت نیز مفید است، جایی که احساس مخاطب شما از لمس کارت می‌تواند برداشتی بهتری از تجارت را به شما نشان دهد.

رنگ تقویت شده

چاپ لمینت نیز بر رنگ کلی چاپ شما تأثیر می‌گذارد. مات رنگی کدرتر ایجاد می‌کند، درحالی‌که لمینت براق باعث می‌شود رنگ‌ها زنده‌تر به نظر برسند. لمینت مخملی باعث می‌شود رنگ‌ها عمیق‌تر و غنی‌تر به نظر برسند.

لمینت مات و پرداخت‌های اضافی

چاپ لمینت مات، دروازه‌ای برای اعمال یک دسته از پرداخت‌های جالب دیگر است! برای بسیاری از محصولات، اگر بخواهید لمینت مات اضافه کنید، ممکن است متوجه چند گزینه دیگر شوید که این گزینه را به‌خوبی تکمیل می‌کنند. اینها هستند:

فویل کردن

این پوشش به شما امکان می‌دهد الگوهایی ایجاد کنید یا جزئیات را به طرح خود در فویل طلایی و نقره‌ای اضافه کنید. در لوگوها و همچنین متن برای دعوت‌نامه عالی به نظر می‌رسد.

 UV موضعی

این روکش کلاسیک به شما این امکان را می‌دهد که به نقاط خاصی از آثار هنری خود مانند یک لوگو یا نماد براق اضافه کنید. برجستگی بخشی از کار باعث تمایز بسیار زیاد اثر نهایی شود.

لمینت روی چه موارد چاپی موجود است؟

اکنون همه چیز را در مورد چاپ لمینت می‌دانید، شرط می‌بندیم که نمی‌توانید صبر کنید تا آن را به آثار چاپی خود اضافه کنید! لمینت را می‌توان از آن در موارد مختلف استفاده کرد. برای مثال:

 • کارت بازرگانی
 • تراکت
 • انواع جزوات
 • نوت‌بوک
 • یادداشت‌های روزانه
 • پوسترها
 • کارت تبریک
 • پوشه‌های ارائه
 • منوها

نظرات کاربران

 •  چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
 •  چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *